Poštovane kolege, ovim putem želim da Vas informišem o aktuelnim problemima vezano za upis zdravstvenih ustanova u sudski registar i sertifikacione standarde za stomatološke ambulante. U proteklom periodu obavili smo nekoliko razgovora sa pomoćnikom Ministra zdravlja i socijalne zaštite RS i iz tih razgovora, ukratko Vam prenosim zaključke.
Kao što Vam je i najavljeno po Zakonu o sistemu javnih službi (Službeni glasnik RS br. 68/07), član 3, stomatološka praksa je skupa sa svim medicinskim granama, kao zdravstvena ustanova, svrstana u javne službe, a po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti (Službeni glasnik RS br. 106/09), članom 45, mora biti upisana u sudski registar. Na ovaj način ukinuto je nešto što što postoji u cijelom svijetu, a to je fizičko lice, jer mi ovim činom dobijamo status pravnog lica i dobijamo dodatne obaveze, a same kazne su uvećane mnogo puta. Od nas se ne traži da kao pravno lice imamo Statut i organe upravljanja zdravstvene ustanove, ali nas sam status pravnog lica opterećuje dodatnim obavezama. U dopisu koji smo uputili Narodnoj skupštini Republike Srpske (koji objavljujemo u cijelosti), iznosimo inicijativu za izmjenu Zakona o zdravstvenoj zaštiti, a iz teksta ćete moći uočiti naše razloge zbog kojih tražimo da se ovaj član Zakona ukine i da se ambulanti vrati status fizičkog lica. Promjena članova zakona je postupak koji traje duže, a rok za upis u sudski registar ističe u decembru 2010. godine. Obzirom da je ovo suviše kratak rok i zbog obima pravne procedure u privrednim sudovima, nemoguće je u tako kratkom roku izvršiti sudsku registraciju. Otežavajući korak u novom postupku je i činjenica da Pravilnik o uslovima za otvaranje zdravstvenih ustanova nije još usvojen i prema informacijamo iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, biće usvojen i objavljen u Službenom glaniku RS krajem ovog ili početkom idućeg mjeseca. Sa predstavnicima ministarstva smo napravili prećutni dogovor da se ovaj rok prolongira, tj. da se prolongira zahtjev inspekcijskih organa i njihov nadzor po ovom pitanju. Svjesni smo da ovaj period ne može biti dug, pa bi trebalo poduzeti blagovremene radnje u tom pravcu.
Dakle, koraci za upis u sudski registar su sljedeći:
1. Ovjerenu fotokopiju postojećeg Rješenja izdatog od Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite, dostaviti notaru, koji pravi Odluku o osnivanju;
2. Sa dokumentacijom koju je pripremio notar, otići u banku i deponovati polog u iznosu od 2000KM;
3. Prikupljenu dokumentaciju, sa potvrdom iz osnovnog suda da ordinacija nema dugovanja prema državi, predati u privredni sud ( uz taksu od 530KM, konkretno za Banja Luku);
4. Kad privredni sud izda rješenje o upisu u sudski registar, sljedeći korak je Republički zavod za statistiku i Republička uprava javnih prihoda, da bi dobili statistički i poreski broj;
5. Sa svom dokumentacijom banka otvara novi žiro račun na ime registrovane zdravstvene ustanove;
6. Dostaviti rješenje Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS koji vas upisuje u svoj registar ambulanti.
Neki privredni sudovi uz Odluku o osnivanju traže i saglasnost ministarstva o rješenju za rad navedene ustanove. Svi stomatolozi koji su registrovali stomatološke ambulante od strane Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite od 2008. do danas, ne moraju podnositi ovu saglasnost, već je dovoljno da prilože Rješenje Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS.
Za stomatološke ambulante, koji su registrovane prije 2008. godine, potrebno je ministarstvu dostaviti, uz zahtjev i dokaz o posjedovanju određene opreme u vidu ovjerenih računa od prodavca ili u vidu CD prikaza (fotografisana oprema), sa izjavom pod materijalnom i krivičnom odgovornošću o tačnosti podataka za navedenu opremu prema Pravilniku o uslovima za otvaranje zdravstvenih ustanova (službeni glasnik RS br.06/08). Takođe, ako je došlo do promjene kadra, potreno je dostaviti i taj podatak (ispunjen M2 obrazac i svjedočanstvo o završenoj školi za novog radnika).
Uz ovu mogućnost, postoji još jedna koju smo u razgovori dobili, a to je da dva člana Komore doktora stomatologije iz određenog mjesta gdje se nalazi ambulanta, izvrše neku vrsta uvida o posjedovanju tražene opreme i da potom daju svoju izjavu i zapisnik Komori , koja će to ovjeriti i prosljediti ministarstvu. Na ovaj način se izbjegava ponovni izlazak komisije ministarstva za prijem ambulante i troškovi od 1000KM za redovni postupak. U ovom slučaju, taksa iznosi 12KM.
Novi Pravilnik o uslovima za otvaranje zdravstvenih ustanova će u mnogome biti povoljniji za stomatološke ambulante po pitanju opreme, pa nam je g-đa Tanja Ćorović, pravnica Ministarstva zdravlja i socijelne zaštite preporučila da sačekamo njegovo objavljivanje. Ovo je ujedno i bio motiv da se prolongira upis u sudski registar, pa Vas molim da pratite naš sajt na kome ćete moći preuzeti Pravilnik čim se on zvanično objavi.
Kao što sam rekao izmjene zakona su dug proces i mi još uvijek ne znamo da li ćemo uspjeti oboriti ili modifikovati čl. br 45. Zakona o zdravstvenoj zaštiti, stoga moramo po postojećem Zakonu ići u postupak upisa u sudski registar, jer rok koji smo dobili neće trajti dugo. Svi oni koj ipak žele da uđu u proces preregistarcije prije izlaska novog Pravilnika, to mogu po gore navedenim uslovima. (napomena: neki privredni sudovi ne traže saglasnost ministarstva, već vrše direktnu registraciju ambulanti na osnovu Odluke o osnivanju i postojećeg rješenja, ovjerena fotokopja).
Razgovoru u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite, prisustvovap je i direktor Agencije za akreditaciju i unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite RS dr Siniša Stevović. Vjerovatno ste informisani da je novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti, objavljen u decembru prošle godine (Službeni glasnik RS br. 106/09), obavezao da u roku godinu dana od dana objavljivanja bude poduzeta prijava za sertifikaciju zdravstvenih ustanova. Dakle i taj rok počinje da teče od decembra prošle godine i potrebno je blagovremeno poduzeti određene korake. U tekstu dopisa koji šaljemo Narodnoj skupštini RS, uočićete da je naš konačni cilj po pitanju sertifikacije njeno ukidanje ili bar modifikovanje članova koji se na nju odnose. Sa dr Stevovićem smo takođe postigli dogovor da se ovaj rok malo prolongira, jer samo kašnjenje Pravilnika o uslovima za otvaranje zdravstvenih ustanova automatski pomjera mogućnost za sertifikaciju stomatoloških ambulanti. Standardi sertifikacije nisu nešto posebno visoki, koliko administrativno opterećuju rad ambulante i stomatologa, koji dosta vremena treba da posveti papirologiji, na uštrp svog rada i usavršavanja. Uz sve to, mi, kao stručnjaci smo stavljeni u diskriminirajući položaj u odnosu na naše kolege iz zapadnih zemalja, gdje ni danas nije usvojena sertifikacija ambulanti. Prema saznanju od pomoćnika ministra, ovaj član Zakona je donesen na osnovu preporuke komisije EU, koja je imala ua cilj da podigne prava i zaštiti pacijenta. Zakon to zaista i predviđa, ali s druge strane nam nameće obavezu koju naše kolege u Evropi namju.
Da biste izbršili sertifikaciju ambulante, moraćete popuniti jedan upitnik, koji ćete dobiti od Agencije krajem ove godine. Molimo Vas da ovaj upitnik shvatite ozbiljno i u što kraćem roku ispunite i vratite Agenciji. Toće ujedno i biti dokument da ste ušli u postupak sertifikacije i daće Vam određena prava da se primjena ovog člana Zakona prolongira na neko vrijeme. Da biste sertifikovali Vašu ambulantu, treba da priložite i određene sertifikate, kao što su sertifikat o zaštiti na radu i protivpožarnu zaštitu, sertifikat o sterilizaciji i kontroli infekcije (dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije) i sertifikat o prvoj pomoći i reanimaciji pacijenta. Da biste dobili ove sertifikate, koji će biti uslov za sertifikaciju, treba da prisustvujete predavanjima sa ovom tematikom, koja će biti organizovana po regijama (obavještenje o njma ćete dobiti od Komore, putem maila i objavljeno na sajtu). Da bismo uštedjeli Vaše vrijeme, sva tri predavanja, iz sve tri oblasti, biće organizovana u jednom danu, a na njima kao predavači će biti specijalista urgentne medicine, specijalista oralne hirurgije i inžinjer zaštite na radu. Predavanje će pratiti minimalna kotizacija. Da bi troškovi oko procesa sertifikacije ambulanti bili svedeni na minimum, u gradu u kom se organizuje predavanje, kao predavači na skupu bi se mogli angažovati stručnjaci koji rade i žive u tom gradu.
Sam čin sertifikacije će voditi predstavnik Agencije za akreditaciju i unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite RS i jedan stomatolog koga delegira Komora. Uspjeli smo da dobijemo da sa svake regije delegiramo dva stomatologa, specijalista, koji bi prošli određenu edukaciju i na kraju dobili zvanje „ocjenjivač“. Na ovaj način izbjegli smo da nam budu nametnuti ljekari sa strane, tako da će ovaj čin biti jednostavniji. Prema informacijama koje smo imali, bilo je zamišljeno da sertifikacija košta 1000KM, međutim uspjeli smo sa direktorom Agencije da dogovorimo da stomatolozi, vlasnici ordinacija, plaćaju dnevnicu i putne troškove članu Agencije, a predstavniku Komore iz dotične regije, plaća se dve zakonske dnevnice. Ovaj način sertifikacije omogućava da se u jednom danu, na određenoj regiji obavi 4-5 sertifikacija i tako smanje troškovi, jer bi se oni podjelili među prijavljenim ambulantama za taj dan. Zato bi bilo dobro da predsjednik regije dogovara i koordinira prijavu ordinacija i da se to obavi u što manje dana.
Nacrt sertifikacionih standarda koji nam je prosljeđen od Agencije za akreditaciju i unapređenje kvaliteta zdravstvene zaštite RS, možete naći na sajtu Komore.
Procedure sertifikacije će Vam takođe biti predočeni na sajtu, kao i prosljeđen predsjednicima regija koje možete kontaktirati.
Prema standardima sertifikacije biće obavezno vođenje zdravstvenog kartona ( koji po našem mišljenju treba biti jednoobrazan), a najvjerovatnije će biti data mogućnost da se evidencija u ambulantama vodi i elektronskim putem, za one koji to žele. Ovah dana uputili smo dopis Ministartsvu zdravlja da nam daju saglasnost da Komora sadržajno i dizajnerski uradi potrebnu medicinsku dokumentaciju za vođenje evidencije (karton, recept, uložak o evidenciji posjeta za djecu i odrasle,…) i da nam daju mišljenje da li postoji zakonska prepreka za vođenje evidencije elektronskim putem. O ovome ćemo Vas naknadno obavjestiti. Knjiga protokola, koja odgovara standardima, kao i recepte, nalaze i mišljenja, knjigu za vođenje izvještaja za Zavod za zdravstvenu zaštitu, može se naručiti u Zavodu za distrofičare Banja Luka -051/306-141
dr. Slavko Pećanac