komorastomatologa.com

Dopis inspekcije rada i zaštite na radu

Pored dopisa koji nam je uputio glavni inspektor iz oblasti zdravstveno-sanitarne inspekcije o propisanim obavezama u oblasti stomatologije, Republička uprava za inspekcijske poslove, dostavila nam je propisane obaveze koje inspektor rada i zaštite na radu provjerava prilikom svog nadzora u zdravstvenoj ustanovi koja obavlja stomatološku djelatnost.

U zdravstvenoj ustanovi koja obavlja stomatološku djelatnost, inspektor rada  provjerava, između ostalih,  primjenu sledećih propisa.

I  Radni odnosi i zapošljavanje

1. Da li ustanova ima rješenje Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite o ispunjenosti uslova
Svaka zdravstvena ustanova mora imati rješenje Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite o ispunjenosti uslova za konkretnu djelatnost i biti upisana u Registar zdravstvenih ustanova koji vodi Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite – obaveza po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti (“Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 106/09), član 45. stav 3. i 46.

2. Da li je ustanova registrovane u sudu kao pravno lice
Sve zdravstvene ustanove moraju biti registrovane u sudu kao pravno lice – obaveza po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, član 45. stav 6.

3. Da li je poslodavac sa radnicima zaključio Ugovor o radu u skladu sa Zakonom o radu (prečišćen tekst, “Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 55/07)
Postoje sledeće vrste Ugovora o radu, u skladu sa navedenim Zakonom i  Pravilnikom  o obrascima ugovora o radu („Sl.gl.RS“, br. 19/09),
•Ugovor o radu na neodređeno vrijeme, a za radno mjesto na koje je radnik raspoređen, sa punim i nepunim radnim vremenom
•Ugovor o radu na određeno vrijeme, isti mora imati sve elemente ovakvog ugovora, a naročito mora biti definisano na koje se ovaj vid ugovora zaključuje, te razlog iz kojeg se zaključuje Ugovor o radu na određeno vrijeme, a sve u skladu sa članovima 15. i 16. Zakona o radu.
•Poslodavac može i bez zaključenog Ugovora o radu primiti pripravnika na obavljanje pripravničkog staža- volonterskin rad, ako su položeni stručni ispit ili radno iskustvo, prema zakonu, uslov za zasnivanje radnog odnosa pripravnika, a sve u skladu sa članom 30. i članom 31. Zakona o radu.
•Ukoliko se radi o dopunskom radu, a da je isti u skladu sa članom 53. zakona o radu, radnik koji je zasnovao radni odnos s punim radnim vremenom, ne može bez saglasnosti predmetnog poslodavca da obavlja poslove iz djelatnosti koje obavlja isti poslodavac(član 113. Zakona o radu)
Napomena: nakon preregistracije, svaki poslodavac dužan je da u skladu sa novom registracijom subjekta(novi poslodavac) obnovi Ugovore o radu sa zaposlenim radnicima, u skladu sa zakonom, a na osnovu novoregistrovanog subjekta- zdravstvene ustnove.

4. Da li poslodavac vodi evidenciju dnevne prisutnosti na radu/knjigu satnica za zaposlene radnike.
Ova obaveza poslodavca propisana je članom 40. Zakona o radu, kao i da organizuje rad u smjena , ukoliko sa takav rad obavlja kod poslodavca, te da izvrši raspored radnog vremena za 30(trideset) narednih dana i isto oglasi i upozna zaposlene na način koji je pristupačan svim radnicima .

5. Inspekcija rada kontroliše  i ostale odredbe iz radnih odnosa koje su uređene Zakonom o radu: radno vrijeme radnika, odmori i odsustva, plate i naknade plate, naknade po osnovu rada i druga prava i obaveze koji nastaju po osnovu radnog odnosa.

I I  Zaštita na radu

6. Da li su ispunjeni propisani uslovi u oblasti zaštite i zdravlja na radu kod predmetnog poslodavca
Zahtjev za utvrđivanje ispunjenosti  ovih uslova podnosi poslodavac po osnovu Zakona o zaštiti na radu(“Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 01/08 i 13/10) Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite, a u skladu sa  Pravilnikom o postupku utvrđivanja ispunjenosti propisanih uslova u oblasti zaštite i zdravlja na radu (“Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 70/08) i Pravilnika o visini troškova postupka utvrđivanja ispunjenosti propisanih uslova u oblasti zaštite i zdravlja na radu (“Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 67/08).

7. Da li je poslodavac utvrdio prava, obaveze i odgovornosti u oblasti zaštite i zdravlja na radu
Poslodavac opštim aktom(Pravilnik o zaštiti na radu) utvrđuje prava, obaveze i odgovornosti u oblasti zaštite i zdravlja na radu, a poslodavac koji ima do 10(deset) zaposlenih radnika  prava, obaveze i odgovornosti u oblasti zaštite i zdravlja na radu , može utvrditi i  Ugovorom o radu.(član 14. Zakona o zaštiti na radu)

8. Da li poslodavac provodi Opšte dužnosti zaštite na radu, u skladu sa članom 15. Zakona o zaštiti na radu Članom 15. Zakona o zaštiti na radu propisane su opšte dužnosti poslodavca  koje je isti dužan provoditi u cilju obezbeđenja i provođenja zaštite i zdravlja na radu

9. Da li je poslodavac donio Akt o procjeni rizika za sva radna mjesta u radnoj sredini
Poslodavac je dužan da donese Akt o procjeni rizika za sva radna mjesta u radnoj sredini u skladu sa članom 13. Zakona o zaštiti na radu, kao i Pravilnika o procjeni rizika na radnom mjestu i u ra dnoj sredini(“Službeni glasnik Republike Srpske”, broj 66/08), te da istim utvrdi sve vrste opasnosti i štetnosti na radnom mjestu i u radnoj sredini, na osnovu kojih se vrši procjena rizika od nastanka povreda i oštećenja zdravlja radnika, ta da na osnovu istih utvrdi istim Aktom i mjere za eliminaciju/otklanjanje, smanjenje ili sprečavanje rizika za svako radno mjesto. Poslodavac je dužan da angažuje odgovarajuću službu medicine rada pri identifikaciji i procjeni nrizika, a izradu Akta o procjeni rizioka mogu da rade ovlaštene/licencirane organizacije od strane Ministarstva rada i boračko-invalidke zaštite Republike Srpske. Spisak ovih organizacija objavljen je u Službenom glasniku Republike Srposke broj 43/09, ali je nakon toga još jedan broj organizacija dobio ovlaštenje/licence za predmetne poslove, tako da se potpuni spisak ovih organizacija može dobiti od predmetnog nadležnog Ministarstva.

10. Inspekcija rada kontroliše  primjenu i ostalih odredbi iz Zakona  o zaštiti radu: evidencije i vođenje evidencija iz zaštite na radu, izvještavanje u skladu sa članovima  53. do 57. Zakona, organizovanje poslova zaštite na radu, kao i organizacija i provođenje svih preventivnih mjera, te uviđaj u slučaju smrtnih i težih povreda na radu, a koje je poslodavac dužan prijaviti nadležnoj inspekciji rada najkasnije u roku od 24 sata, a u skladu sa članom 54. Zakona o zaštiti na radu.

v.d. Glavni republički  inspektor rada

Goran Grgić