U sali hotela „Jelena“ u utorak 6. juna 2023. godine u 18 časova, održan je Zbor stomatologa banjalučke regije. Sastanak je otvorila predsjednica Zbora, prof. dr Verica Pavlić i pozdravila prisutne sa riječima da je počastvovana što predstavlja kolege, kako privatnog, tako i javnog sektora, najveće regije u Republici Srpskoj. Konstatovala je da se Zbor ne sastaje baš često, stoga je plan ovog sastanka bio da se kolege informišu o radu Komore u proteklom periodu i da se predstave planovi za buduća djelovanja. Takođe, naglasila je da ovakvi skupovi predstavljaju priliku da se iznesu aktuelni problemi s kojim se susreću stomatolozi na teritoriji regije Banja Luka.
Sastanku Zbora prisustvovao je i predsjednik Komore doktora stomatologije RS spec. dr Saša Dabić, koji se obratio prisutnim kolegama i upoznao ih sa aktivnostima Komore u proteklom periodu. Na početku je izrazio žaljenje zbog prisustva malog broja kolega sastanku, ako se zna da Zbor regije Banja Luka broji oko 600 stomatologa i da ne postoji zainteresovanost kolega za zajedničkim sastancima na kojima je jedino moguće ukazivati na određene probleme u funkcionisanju stomatološke djelatnosti u RS, kao i na donošenje novih prijedloga za unapređivanje struke u cjelini. Nažalost, ni u ostalim regijama Republike Srpske, koje je obišlo rukovodstvo Komore u toku prošle godine, nije zabilježeno veće prisustvo izuzev u regijama Foče i Doboja, čiji bi rad pohvalio i ovim putem. Upravo su to regije, koje su zajedno sa kolegama iz Istočnog Sarajeva, najaktivniji u radu Komore.
U nastavku, dr Dabić je upoznao prisutne o ulozi, organizaciji i radu Komore u proteklom periodu. Istaknuo je da Komora predstavlja regulatorno tijelo koje izdaje licence za obavljanje stomatološke djelatnosti, provjerava znanje i kompetentnost svojih članova da se bave profesijom, utvrđuje preporučene minimalne cijene za pružanje stomatoloških usluga, učestvuje u pripremi i donošenju zakona i podzakonskih akata vezanih za obavljanje stomatološke djelatnosti, štiti profesionalne i materijalne interese svojih članova, ugled i dostojanstvo profesije, izdavačku djelatnost, učestvuje u izradi plana mreža zdravstvenih ustanova, daje mišljenje vezano za upisnu politiku, kao i godišnji plan specijalizacija, te putem svojih komisija osigurava sistem kvaliteta rada itd.
Jedno od najčešćih nejasnoća i pitanja kolega, vezano je za održavanje edukacija i načina bodovanja istih. Upoznao je kolege da zdravstvene komore u Republici Srpskoj po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti ne organizuju, niti provode edukacije, nego to čine udruženja, visokoškolske ustanove iz oblasti zdravstva, te ostale zdravstvene ustanove, a bodovanje naučno-stručnih skupova obavlja Komisija za edukacije pri Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite u Vladi Republike Srpske, na osnovu Pravilnika o sprovođenju kontinuirane edukcije u RS, u kojoj i naša Komora ima predstavnika. Edukacije koje se održavaju van teritorija Republike Srpske, boduje Komisija za edukacije pri Komori, takođe prema gore navedenom Pravilniku. Svaka komora ima autonomno pravo da odredi broj bodova neophodnih za obnavljanje licence, pa tako je u FBiH neophodno sakupiti 150 bodova u periodu od šest godina, u Republici Hrvatskoj 60 u periodu od šest godina, a u Srbiji 140 bodova za sedam godina, pri tome 20 bodova obavezno u toku godine, dok je u Republici Srpskoj neophodno 50 bodova u toku pet godina.
Svaka komora iz regiona boduje naučno-stručne skupove održane izvan matične zemlje prema svom vlastitom pravilniku. Niti jedna komora iz regiona ne boduje naučno-stručne skupove isto, te na taj način štiti domaće predavače, kao i edukacije koje se održavaju u matičnoj zemlji. Mišljenja je bio da našim kolegama u Republici Srpskoj skupljanje bodova za obnovu licence ne predstavlja problem, jer samo da se posjete godišnje dva stručna skupa, koja organizuju Udruženje stomatologa RS i Medicinski fakultet u Foči je više nego dovoljno za obnovu licence.
Takođe, dr Dabić je napomenuo da se rad u organima Komore, komisijama i izdavačkom odboru časopisa obavlja isključivo volonterski i da postoji samo jedna stalno zaposlena osoba u tehničkoj službi Komore, pri čemu će se do kraja godine zbog prirode obavljanja posla, morati zaposliti još jedna osoba, jer naša Komora sada broji oko 1300 članova.
U nastavku hronološkog opisa rada Komore, osvrnuo se na saradnju sa Republičkim Inspektoratom RS, vezano za probleme nestašice i otežane nabavke lokalnih anestetika, kao i posjetama zdravstvenih inspektora , pri čemu smo naišli na razumijevanje za naše prijedloge.
Komora doktora stomatologije RS je među prvima uputila Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS svoje primjedbe na nacrte i prijedloge dva važna zakona, koji određuju sudbinu zdravstvenog sistema RS, a samim tim i obavljanje stomatološke djelatnosti, a to su Zakon o zdravstvenoj zaštiti RS i Zakon o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva.
Usvojeni su amandmani Komore čime smo postigli :
1. oduzimanje ekskluzivnog prava apotekama da prodaju lijekove i medicinska sredstva, čime bi se dovelo do zatvaranja postojećih dentalnih depoa,a mi ubrzo ostavljeni bez osnovnih sredstava za rad . Naš prijedlog je bio da apoteke distribuiraju lijekove (anestetike, antibiotike, anlgetike), a dentalni depoi nastave sa distribucijom medicinskih sredstava, što je i usvojeno.
2. omogućena je posjeta konsultanta-specijaliste grane medicine, odnosno stomatologije u specijalističkim stomatološkim ambulantama, što je do sada bilo moguće samo u ambulantama doktora medicine
3. da Komora daje saglasnost na Plan mreža zdravstvenih ustanova, čime će biti omogućeno da Komora utiče na broj novootvorenih zdravstvenih ustanova, tj. na njihovu pravilnu rasprostranjenost u zavisnosti od stvarnih potreba za istim.
4. da u komisiji koja ocjenjuje ispunjenost uslova za početak rada ZU, pored državnih službenika, jedan član bude imenovan od strane nadležnih Komora
5. da zdravstvene komore dostavljaju plan Ministarstvu o eventualnim potrebama za specijalizacijama, a ne da se specijalizacije odobravaju bez ikakvog plana i stvarnih potreba za istim 6. da kontinuiranu edukaciju mogu organizovati ZU bez obzira na broj zaposlenih, jer je prvobitno bilo planirano da to mogu organizovati samo ZU sa preko 30 zaposlenih.
7. da se u okviru stomatološke ambulante, specijalističke stom.ambulante ili specijalističkog centra mogu proizvoditi medicinska sredstva (krunice, mostovi, proteze), a da se ne mora registrovati zasebna podjedinica sa novim JIB ili fiskalnom kasom. Obrazložili smo to brzim razvojem stomatologije u pravcu IT tehnologija, intraoralnih skenera i CAD-CAM mašina, što je na kraju i prihvaćeno.
8. da se smanje novčane kazne za prekršaj za pravno lice, koje su iznosile u rasponu od 10.000 KM – 100.000 KM , na iznose u rasponu od 5.000 KM – 50.000 KM.
9. u Zakonu o zdravstvenoj dokumentaciji i evidencijama u oblasti zdravstva, u potpunosti su izostavljeni stomatolozi kao ljekari, gdje nisu bili u mogućnosti da ispune ni zdravstveni karton, niti ostalu medicinsku dokumentaciju, što je promijenjeno na našu inicijativu
10. na prijedlog kolega iz Doma zdravlja Banja Luka, usvojena je inicijativa Komore o vraćanju stomatološke protetike u domove zdravlja širom RS, odnosno na primarnu zdravstvenu zaštitu, čime će se steći uslovi da veliki broj kolega iz javnih zdravstvenih ustanova dobije priliku da specijalizira stomatološku protetiku.
U ovoj godini je usvojen Cjenovnik minimalnih cijena stomatoloških usluga i u skladu s tim izmjenjen i Pravilnik o disciplinskoj odgovornosti. Usljed povećanog priliva žalbi na rad stomatologa od strane pacijenata, donesena je Odluka o visini naknade za pokretanje disciplinskog postupka, gdje je usvojena taksa od 300,00 KM prilikom podnošenja prijave, čime je smanjena mogućnost da se pacijenti žale zbog najbanalnijeg problema, a smanjen je i rok za podnošenje prijave od strane pacijenta na šest mjeseci od momenta pružene zdravstvene usluge.
Kao strukovno udruženje doktora stomatologije, rukovodstvo Komore obratilo se na 40 adresa gradonačelnika i načelnika opština u Republici Srpskoj, sa prijedlogom za smanjenje komunalne takse za isticanje poslovnog imena u 2021. god. Veći broj gradova je izašao u susret zahtjevu Komore. U Trebinju je ta taksa iznosila 2.000 KM i zbog odbijenog zahtjeva za njeno smanjenje , Komora se obratila Ustavnom sudu. U međuvremenu je na snagu stupio Zakon o izmjenama Zakona o komunalnim taksama po kom je ona ukinuta.
U dogovoru predsjednika Komore sa rukovodstvom Intesa Sanpaolo Banka, ostvarena je mogućnost korištenja kreditne linije za nabavku opreme iz sredstava Europske banka za obnovu i razvoj (European Bank for Reconstruction and Development – EBRD), uz mogućnost dobivanja granta u iznosu 15%.
U svrhu riješavanja dugogodišnjeg problema koji prati razvoj stomatološke djelatnosti, pokrenuta je inicijativa predsjednika Komore za razdvajanje dotadašnjeg smjer “zubno-stomatološki tehničar”, na dva profila: stomatološka sestra i zubni tehničar, i ove godine je upisana prva generacija ovih zvanja. Takođe, zbog problema nedostatka srednjeg stručnog kadra u stomatološkim ambulantama, a u cilju i provođenja edukacije postojećeg zaposlenog osoblja, Medicinski fakultet Foča u saradnji sa Komorom organizovao je jednogodišnji studijski program „Stomatološka sestra“. Cilj kratkog programa studija „Stomatološka sestra“ je da dentalnim asistentima, koji rade u stomatološkim ordinacijama pruži dodatna znanja i posebno vještine iz oblasti stomatologije. Upisni rok je popunjen za deset dana.
Početak 2022. godine je bio u znaku povećanih aktivnosti predsjednika Komore u svrhu riješavanja dugogodišnjih problema koji prati razvoj stomatološke djelatnosti, te je već u februaru održan sastanak na kojem je predsjednik Komore upoznat sa zahtjevima Aktiva doktora stomatologije JU Medicinske škole Doboj, a koji su usmjereni na poboljšanje statusa doktora stomatologije u nastavnom procesu, te je predloženo da se u Pravilnik o vrsti stručne spreme u srednjoj školi uvrste doktori stomatologije kao verifikovani nastavni kadar, što je i usvojeno.
U redovnim tehničkim poslovima Komore, želja je bila da se članovi što bolje informišu, pa je pored komunikacije mejlovima i društvenim mrežama, osposobljena aplikacija za mobilne android i iPhon telefone, što je dio napora na sveukupnoj digitalizaciji usluga za članove Komore. Nastavljena je izdavačka djelatnost biltena „DentalArt KDS“, koji je uvođenjem određenih tehničkih promjena dovela do poboljšanja izgleda i sadržaja časopisa.
Ove godine navršava se 20 godina postojanja Komore doktora stomatologije Republike Srpske. Rukovodstvo Komore je smatralo potrebnim i značajnim da se za ovaj jubilej organizuje svečana Akademija, koja bi bila pod pokroviteljstvom predsjednika Republike i RTRS-a kao medijskim pokroviteljem, a Zavod za udžbenička sredstva bi trebao da štampa Monografiju Komore.
U nastavku, dr Dabić je obavijestio prisutne kolege o posjeti rukovodstva Komore JZU Dom Zdravlja u Banja Luci, što je za cilj imalo upoznavanje sa problemima kolega zaposlenih u javnom sektoru i tom prilikom je izražena spremnost u smislu angažovanja pojedinih profesora sa naših fakulteta u edukaciji kolega zaposlenih u javnom sektoru.
Na osnovu odluke Skupštine, krajem godine se započelo sa potpunim renoviranjem službenih prostorija Komore, čime smo u aprilu mjesecu dobili jedan potpuno nov i funkcionalan radni prostor što će doprinjeti još boljem funkcionisanju Komore kao institucije, koja treba da bude uvijek dostupna svojim članovima.
Komora je tu da pomogne svojim članovima, što pokazuje i Pravilnik o solidarnosti koji nam daje mogućnost da isplatimo novćanu pomoć kolegama kojima je to neophodno, što za troškove liječenja ili smrtni slučaj. Prošle godine, kroz ovaj fond, isplaćeno je oko 12.000,00 KM.
Dr Dabić je konstatovao na kraju da je mnogo kvalitetnih stvari urađeno u proteklom periodu, predstavio planove koji nas čekaju u budućnosti i istakao da bi volio da se u rad Komore uključe mlade kolege iz svih krajeva Republike Srpske sa novim idejama, koji će donijeti boljitak stomatologiji Republike Srpske i pozvao ih da se u što većem broju odazovu na izbore, koji se održavaju sledeće godine, kako bi budući organi Komore dobili najkvalitetniji kadar, koji može nastaviti sa pozitivnim procesima razvoja stomatološke djelatnosti u Republici Srpskoj.
Riječ je uzela g-đa Aleksandra Metlić, generalni sekretar Komore. Pozdravila je prisutne i osvrnula se na pravne aspekte Komore. Spomenula je formu Izjavu o zaštiti ličnih podataka sa napomenom da ona nije obavezna, ali predstavlja dodatni vid pravne zaštite ambulante (potpisuju ju lica koja su došla u kontakt sa ličnim podacima pacijenta: sestra i direktor ZU). Osvrnula se i na povećanje upisnine za strane državljane u Imenik Komore doktora stomatologije, koja je usvojena u visini od 1,500.00KM, takođe kao vid zaštite domaćeg kadra u Republici Srpskoj.
Nakon postavljenih pitanja i kraće diskusije, predsjednica Zbora stomatologa regije Banja Luka, prof. dr Pavlić, zahvalila se prisutnima i zaključila sastanak, sa željom da ih sljedeći put bude više.