Poštovane kolege,
u želji da Vas što bolje informišemo o Vašim obavezama i pravima u vezi sa inspekcijskim nadzorima u stomatološkim ambulntama, obavili smo razgovore sa rukovodiocima Poreske uprave i Republičke uprave za inspekcijske poslove u tržišnoj inspekciji. U daljem teksu navodimo tehnologiju u predmetu ove dve vrste inspekcijskog nadzora.
Poreska kontrola se vrši na 3 načina:
1. Redovna kontrola (najčešća) podrazumjeva pregled poslovnih knjiga, kontrolu uplata i isplata, vođenje knjige prometa, rad fiskalne kase itd. Inspektori su obavezni da svoj dolazak najave najmanje tri dana prije dolaska u ordinaciju i prije toga ne smiju doći i tražiti bilo kakvu dokumentaciju. Prije ulaska u ambulantu, inspektor je dužan pokazati svoju identifikacionu karticu (koje su upravo u izradi) i nalog za kontrolni pregled, na kom je taksativno navedeno šta je predmet kontrole. Ako ovi uslovi nisu ispunjeni, niste u obavezi da primite takvog inspektora i možete se obratiti glavnom kontroloru u poreskoj inspekciji g. Zoranu Kovačeviću (tel: 051/ 337-766) Za sve pravne savjete vezano za poreska pitanja, možete se obratiti g. Vladi Kovačeviću, koji je zadužen za edukaciju vezano za poresku politiku (tel: 051/337-799). U razgovoru koji smo obavili, oba imenovana gospodina su izrazili spremnost da preduzmu sve mjere protiv inspektora koji se ne ponašaju u skladu sa naprijed navedenim. U pomenutom razgovoru, predočili smo specifičnost rada stomatoloških ambulanti i postigli dogovor da prilikom dolaska inspektora, on sačeka u čekaonici ili posebnoj prostoriji, ako je ima, ali da ne ulazi u ambulantu dok je pacijent na stolici (poštujući pravo na privatnost).
2. Kancelarijski kontrolni pregled podrezumjeva situacije kada Vas iz Poreske uprave pozovu da donesete traženu dokumentaciju. Ovo se odnosi na slučajeve ako je nešto sumnjivo, pa to žele da provjere. Inspektori na svojim računarima imaju Vašu poresku karticu koju u svakom trenutku mogu da prate. Dakle, ako postoji nekakva sumnja u način Vašeg poslovanja, ovo je njihovo pravo da zatraže dodatna obavještenja.
3. Istražni kontrolni pregled podrazumjeva da inspektori dolaze u pratnji policije ili istražnog sudije i tada imaju pravo da vrše pretres ne samo poslovnog prostora, već i stambenog prostora vlasnika ambulante. Za ovaj pregled mora postojati sudski nalog, kao i nalog poreske inspekcije. Ovo se može dogoditi ako postoji sumnja na neko krivično djelo ili ako postoji osnovana sumnja da se poreska politika ne sprovodi na adekvatan način. Za razliku od kontrolonog pregleda, redovni kontrolni pregled (pod brojem 1), može se vršiti samo u krugu poslovnog prostora.
Obzirom da poreska inspekcija prati svoje poreske obveznike, savjetujem kolegama da lični dohodak ne prijavljuju na donjoj granici predviđenog za tu stručnu spremu. Takođe, postignut je i prećutan dogovor sa navedenom inspekcijom koji se odnosi na gotovinu koja ostaje od Vašeg poslovanja. Po zakonu, ostatak dohotka, koji se zove dobit je razlika između inkasiranog novca i svih materijalnih troškova vazano za poslovanje. Ova dobit, po zakonu može da se koristi nakon završnog računa za proteklu godinu, tj. poslije 28. februara te godine. Po urađenom završnom obračunu, taj ostatk nivca može da se podigne u gotovini i koristi za vlastite potrebe, s tim što se na tu sumu plaća porez na dobit od 10%. Dakle ovo je zakonski normativ koji treba poštovati. Međutim, mi smo u našem razgovoru predočili da je naše poslovanje nemoguće bez jednog iznosa u gotovini (naveli smo im plaćanje zubno-tehničkih radova, servisiranja mašina i opreme, kupovinu instrumenata i aparata u inostranstvu). Navedeni inspektori su imali sluha za naš problem i prećutno su nam dozvolili da možemo, plativši sve obaveze za prethodni mjesec, ostatak dohotka u vidu dobiti podići za svoje potrebe. Za ovaj podignuti novac, možete priložiti račune od putovanja, odlazaka na seminare, kongrese, razne kurseve, a onu oporezovanu razliku dohotka od 10% , platiti nakon završnog računa krajem februara.
U drugom našem razgovoru sa glavnom inspektoricom tržišne inspekcije, g-đom Borkom Surtov, precizirali smo koji je predmet njihovog inspekcijskog nadzora. Tržišna inspekcija nema obavezu najave svog dolaska, tako da se moramo uozbiljiti vezano za izdavanje fiskalnih računa i vođenja protokola. U daljem tekstu navodimo nadležnosti tržisnog inspektora u kontroli zdravstvenih ustanova, na osnovu Zakona o zaštiti potrošača u BiH (Sl.gl. BiH 25/06) odjeljak III – prodaj proizvoda i pružanje usluga i Zakona o inspekcijama u RS (Sl.gl. BiH 74/10)
1.Naziv firme i radno vrijeme
Da li je istaknut naziv firme (zdravstvene ustanove) kako je u riješenju registracije.
Ako kontrolisana zdavstvena ustanova ne koristi na propisan način naziv, time čini povredu propisa za što su zakonom predviđene upravno mjere, putem rješenja o otklanjanju nepravilnosti ili nedostataka, po Zakonu o inspekcijama u RS (Sl.gl. BiH 74/10).
Radno vrijeme mora biti u skladu sa propisanim od strane organa lokalne uprave.
Za subjekta kontrole predviđene su kazne od 2.500 – 5.500 KM i odgovorno lice u pravnom licu od 500 – 1.000 KM.
2. Cijene
Da li je cijenovnik usluga istaknut na vidnom mjestu i da li su cijene istaknute u službenoj valuti BiH, te da li se kontrolisani subjekt pridržava istaknutih cijena i da li su iste kao takve registrovane u fiskalnoj kasi.
U suprotnom, zdravstvena ustanova čini povredu propisa, zašto su predviđene kazne i to za subjekta kontrole od 1. 500 – 3. 500 KM i odgovorno lice u pravnom licu od 500 – 1. 000 KM.
3. Izdavanje računa
Zdravstvena ustanova (davalac usluga) je dužan potrošaču (korisniku usluge) za pruženu uslugu izdati račun.
Ako se utvrdi da se korisnicima usluga ne izdaju računi, učinjena je povreda propisa i zato je predviđena sankcija za subjekta kontrole od 1. 500 KM i odgovorno lice u pravnom licu od 500 KM.
NAPOMENA: valjan račun je samo FISKALNI RAČUN.
Ukoliko se naložena upravna mjera ne otkloni u ostavljenom roku predviđena je sankcija subjektu kontrole u iznosu 2. 000 KM i odgovornom licu u pravnom licu od 500 KM, shodno Zakonu o inspekcijama u RS (Sl.gl. RS 74/10).
Ako zdravstvena ustanova u ostavljenom roku pismeno ne obavijesti inspektora o izvršenju naloženih upravnih mjera, predviđena je sankcija i to za subjekta kontrole 500 KM i za odgovorno lice u pravnom licu od 200 KM Zakon o inspekcijama u RS (Sl.gl. RS 74/10).
Za bilo koje informacije, možete se obratiti na telefon 051/334-627
U narednim danima, treba da obavimo razgovor sa glavnim inspektoram inspekcije rada i inspekcije zaštite na radu, o čemu ćemo Vas blagovremeno obavjestiti
dr Slavko Pećanac
predsjednik Komore doktora stomatologije